XXXVII Bieg TOP FARMS im. D. Chłapowkiego

246 zawodników wzięło udział w tegorocznym biegu w Turwi. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 5 i 10 km. Bieg tradycyjnie poprzedzony był zawodami dziecięcymi.

Bieg im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi to najstarszy bieg w gminie Kościan. Zalicza się on do cyklu Grand Prix Gminy Kościan i zarazem kończy czteroetapowy cykl. Tym bardziej więc ma duże znaczenie dla biegaczy.

Biegi rozpoczęły się od rywalizacji dziecięcej i młodzieżowej. Startowały w podziale na kategorie wiekowe roczniki 2019-2010. Łącznie w zawodach wzięło udział około 350 dzieci.

O godz. 13.00 rozpoczęły się zawody główne Najpierw wystartowali zawodnicy na dystansie 5 km, a po 5 minutach na dystansie 10 km. Start biegu mieścił się przy miejscowej szkole, a następnie trasa prowadziła ulicami Turwi po drodze asfaltowej. Po 16 minutach i 31 sekundach na mecie zameldował się pierwszy zawodnik z krótszego dystansu, a okazał się nim Paweł Łączny z Czempinia. Drugi dobiegł Wojciech Adamczyk z Leszna, a trzeci Hubert Naglak z Szalejewa.

Wśród pań triumfowała Olga Cichoszewska z Sokołowic z czasem 21:21. Druga była Zofia Schwarz z Kościana, a trzecia Agnieszka Bajon z Krzycka Wielkiego. – Generalnie bardzo fajne biegi, chyba jeszcze tu wrócę – podsumowała na mecie Olga Cichoszewska. Niemałą sensacją jest zawodniczka z drugiego miejsca, bo zaledwie 11-letnia Zosia Schwarc. – Tak jakoś się złożyło, że dzisiaj dobiegłam druga – mówiła skromnie Zosia, która dobry wynik osiągnęła nie tylko w sobotniej rywalizacji. – Biegam od 5 lat. Chcę to robić cały czas i chciałabym także reprezentować Polskę na olimpiadzie.

Kilkanaście minut po najlepszych zawodnikach z biegu na 5 km, na metę zaczęli dobiegać najszybsi z "dyszki". Tutaj zwycięzcą okazał się Krzysztof Szymanowski. Ten zawodnik z gminy Kościan osiągnął czas 32 minuty 23 sekundy. Za nim na metę z czasem 32:29 wbiegł Tomasz Kozłowicz z Wielkiej Lipy, a trzeci był Cezary Suchora z Kościana. – Dzisiaj moim celem było uzyskać jak najlepszy wynik, ale celowałem także w zwycięstwo całego cyklu Grand Prix, bo byłem drugi. A dzisiaj udało się wygrać, co daje mi także zwycięstwo w całym cyklu – mówił zadowolony Krzysztof Szymanowski.

W damskiej rywalizacji dwa pierwsze miejsca na stopniu podium przypadły siostrom z Michałowa. Pierwsza z czasem 39:05 była Karolina Bielecka, a druga z wynikiem 40:01 Patrycja Bielecka. Trzecia na metę dobiegła Zuzanna Spryńca z Lubina.

Podsumowanie cyklu Grand Prix
Bieg w Turwi był ostatnim z cyklu Grand Prix, dlatego od razu podsumowano także cały cykl. Przypomnijmy, że obejmuje od Zimowy Bieg Niedźwiedzia w Nowym Dębcu, Nocny Bieg o Podkowę Racotu, Bieg Creaton w Widziszewie ora Bieg Chłapowskiego w Turwi. I tak w czteroetapowej rywalizacji na 5 km najlepszy okazał się Hubert Naglak z Szalejewa. Drugie miejsce zajął Rafał Tomowiak a trzecie Wojciech Adamczak. Wśród kobiet cały cykl wygrała ta sama zawodniczka, która była najlepsza w Turwi, czyli Olga Cichoszewska z Sokołowa. Drugie miejsce również się zdublowało, a zajęła je Zofia Schwarz. Trzecie miejsce przypadło Zuzannie Naskręt.