Zawody Pływackie na j. Wonieść

W tym roku wyjątkowo w przedostatnią niedzielę lipca rozegrane zostały  XXVIII Zawody Pływackie na Jeziorze Wonieść. W tym roku rozegrano zawody na dystansach 475m.,950m., 1900m. i 3800m. w których łącznie wystartowało 75 zawodników.

O godzinie 9.00 wystartowali zawodnicy na dystansie 1900m i 3800 m.

Na dystansie 1900m. w kategorii mężczyzn wygrał podobnie jak rok wcześniej Norbert Gorzeń z klubu UKS Cityzen Poznań z czasem 27 minuty i 49 sekundy, wyprzedził Mateusza Rozmiarka z Gorzowa Wielkopolskiego a trzeci na mecie był Marcin Maryjowski z Krośnic. W kategorii kobiet najlepsza była Natalia Gulczyńska reprezentująca UKS UKS Cityzen  (czas 28:34), drugie miejsce zajęła Dominika Sasin ze Świdnicy a miejsce trzecie Aleksandra Bocheńska z Krośnic.

Na dystansie 1900m. prowadzona była też klasyfikacja młodzieżowa w której na podium stanęli: Natalia Gulczyńska, a wśród chłopców Norbert Gorzeń, Mateusz Rozmiarek i Marcin Maryjowski.

W kategorii +40 najlepsi na dystansie 1900m byli: Iwona Popiel , a wśród mężczyzn Adam Liberacki, Paweł Nowak, Sławomir Krzysztofik.

Na dystansie 3800 m. jako pierwszy do mety dopłynął Jacek Pawlak z Serb czasem 1:06:08, , drugie miejsce zajął Robert Walczak z Poznania (1:06:57) , a miejsce trzecie Sławomir Włodarczak z Dąbcza (1:11:55). Wśród kobiet najlepsza była Maria Śniegocka z Kórnika (1:14:03) druga na mecie była Justyna Zielińska z Lubonia (1:33:54).

O godzinie 11.00 wystartowali zawodnicy na dystansie 475 i 950 metrów.

Na dystansie 950m jako pierwszy do mety dopłynął Bartosz Grzybek z klubu UKS CityZen Poznań z czasem 15 minuty i 10sekundy, wyprzedzając Łukasza Rozmiarka i Igora Brauna. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Marciniak UKS CityZen (17:09) druga była Beata Silska a miejsce trzecie zajęła Ewelina Braun.

Na dystansie 475 metrów w kategorii kobiet najlepsze były: Wiktoria Marszałek z Leszna (11:40), Zuzanna Naskręt ze Starych Oborzysk, Agnieszka Fryśna z Leszna. W kategorii mężczyzn na podium stanęli Jakub Kierul ze Świdnicy (08:08) ,Paweł kotas z Wrocławia oraz Albert Staszek z Poznania.

Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale, najlepsi w poszczególnych kategoriach medale specjalne. Najlepsi na dystansie 1900m nagrody finansowe  a najszybszy na dystansie 1900m.  okazały Przechodni Puchar Wójta Gminy Kościan.

Nagrody finansowe ufundowane zostały przez Pana Artura Lajsznera właściciela Firmy Ogólnobudowlanej A.L. oraz Sklepy Rodzinne Rawicz a placki oraz słodki poczęstunek dla zawodników ufundował Pan Adrian Tycner Cukiernia Miniaturka w Kościanie.

Po zawodach dorosłych przyszedł czas na start dzieci w aquathlonie (pływanie i bieg).  Jako pierwsze wystartowały przedszkolaki w kategorii 0-6 lat do pokonania miały 50m brodzenia w wodzie i około 100m biegu. Wszyscy startujący byli zwycięzcami, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. W kategorii 7- 8 lat zwyciężył Adam Kotas z Wrocławia a wśród dziewczyn najlepsza była Emilka Giers z Nowego Lubosza zawodnicy mieli do pokonania 100m biegu, 50m pływania i około 200m biegu. W kategorii 9 – 10 lat zawodnicy mieli do pokonania 100m biegu, 70 m pływania i około 200 m. biegu. Zwycięzcami w tej kategorii zostali: Aleksandra Matelska z Kościan a w śród chłopców Wiktor Kaczmarek z Racotu. W najstarszej kategorii 11-12 lat zawodnicy musieli przebiec 100 m. przepłynąć 100m i przebiec dystans 600m. Najlepszą okazała się Antonina Szłapka z UKS CityZen Poznań a wśród chłopców najlepszy był Albert Staszek również z UKS CityZen Poznań.

W sumie w zawodach aquathlonowych wystartowało 36 dzieci. Każde dziecko podobnie jak dorośli otrzymali pamiątkowe medale.

Organizatorami zawodów był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Paweł Kotas, organizacje zawodów wspomagali: drużyna WOPR Nowy Dębiec, OSP Racot  oraz Cukiernia Miniaturka, która jak każdego roku bezpłatnie przygotowała słodki poczęstunek dla zawodników.

Zabezpieczenie medyczne zapewniła firma TB Service Plus Tymoteusza Bączyka.

Dziękuję wszystkim, dzięki którym sprawnie i bezpiecznie udało się przeprowadzić zawody i do zobaczenie w przyszłym roku.