Bieg CREATON Widziszewo 2022

W niedzielę 31 lipca odbył się Bieg CREATON Widziszewo 2022, trzeci z czterech biegów zaliczanych do Biegowego Grand Prix Gminy Kościan.

Na starcie biegu stanęło 261 zawodników, którzy mieli do pokonania 5 lub 10 km. W tym roku uczestnicy biegal, na atestowanej trasie, 5 kilometrowych pętlach ulicami Podgórną i Ceramiczną  w Widziszewie.  Pogada do biegania była prawie idealna, temperatura około 21 stopni, ale wiał dość silny wiatr, który trochę przeszkadzał na otwartych odcinkach trasy.

W biegu na 5 km uczestniczyło 141 zawodników. Najlepszy na tym dystansie okazał się Tomasz Kozłowski z Lipy Wielkiej (16:15), jako drugi do mety dobiegł Arkadiusz Wielgus z Rościsławic (16:41), a trzeci był Hubert Mikołajczak z Darnowa (17:38). Wśród pań na dystansie 5 km tryumfowała Zosia Teofilska z UKS Achilles Leszno (19:28), druga była jej koleżanka z klubu Amelia Tyczyńska (21:04), a trzecia Olga Cichoszewska z Sokołowic  (22:21).

Na krótszym dystansie prowadzona była klasyfikacja biegu z wózkiem dziecięcym. Pierwsze miejsce zajął Tomek Pawłowski z Włoszakowic, a miejsce drugie Róża Grzelewska ze Śmigla.

W kategorii wózków inwalidzkich pierwsze miejsce zajęła Hanna Harkawik z Gorzowa Wielkopolskiego a drugi był Karol Marach z Kościana.

Na dystansie głównym 10 km wystartowało 120 zawodników. Najlepszy w biegu głównym był Filip Jańczak ze Środy Wielkopolskiej z wynikiem 34:10, drugi na mecie zameldował się Marcin Fehlau z Chomęcić  (34:34), a miejsce trzecie zajął Przemysław Kliks z Poznania (35:13), kolejna miejsca zajęli Dawid Miaskowski, Artur Piaskowski, Fryderyk Kaczmarek. Najszybszą kobietą okazała się podobnie jak rok wcześniej Katsiaryna Ptashuk z Leszna, która dystans 10 kilometrów pokonała w 39 minut. Drugie miejsce zajęła Karolina Bielecka z Michałowa (40:47), a miejsce trzecie wywalczyła jej siostra Patrycja Bielecka (40:53) obie reprezentowały UKS Achilles Leszno, kolejne miejsca zajęły Anna Waliduda, Anna Wiśniewska oraz Katarzyna Chojnacka.

Na obu dystansach prowadzone były klasyfikacje wiekowe (wyniki na   www.maratonczykpomiarczasu.pl ) oraz Gminy Kościan. Wśród mieszkańców gminy Kościan na dystansie 5 km najlepsi byli Hubert Mikołajczak, Adam Frąckowiak i Nikodem Frąckowiak. W kategorii kobiet pierwsze miejsce na podium zajęła Monika Bamber , Oliwia Kopiejewska, a miejsce trzecie Anna Ruskowiak. W biegu głównym najlepszy był Marcin Browarczyk z Widziszewa, drugi był Adam Łuczak ze Starych Oborzysk, a trzeci Adrian Konradowski  z Bonikowa. Wśród kobiet najlepsza była Monika Hauser-Giers z Nowego Lubosza, trzcia Ewelina Braun z Kiełczewa.

Najlepsza trójka w klasyfikacjach generalnych obu dystansów w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymała medale a najlepsza szóstka biegu na 10 kilometrów nagrody finansowe. Najlepsza trójka w  poszczególnych kategoriach wiekowych biegu na 5 i 10 km otrzymała medale. Najlepsi zawodnicy z Gminy  Kościan uhonorowani zostali również medalami. Wszyscy uczestnicy wyjechali z okolicznościowymi  medalami.

Zawody zostały zorganizowane przez  Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie przy wsparciu finansowym CREATON Polska sp. z o.o. oraz Radę Sołecką w Widziszewie, która przygotowała wyśmienitą grochówkę dla uczestników. Trasę biegów zabezpieczali druhowie OSP w Bonikowie, OSP w Kokorzynie, a zabezpieczenie medyczne zapewniła firma TB Service.

Podziękowania dla wspaniałej grupy wolontariuszy i pracowników OSiR Kościan.

Wyniki biegu głównego oraz na  5 km dostępne na www. maratończykpomiarczasu.pl  (ao)